Tygodnik Podhalański – Zakolove – Nowoczesne Centrum Informacji na Podhalu
Ładowanie
  • Zdjęcia
  • Mapa
Opis

Tygodnik Podhalański - niezależne pismo regionalne - ukazuje się od 28 lat na terenie Podhala, Orawy, Spisza i Pienin. Od ponad piętnastu lat dostępny jest także w Chicago i Toronto. Tygodnik trafia także do wielu innych miejsc na świecie, głównie tam, gdzie mieszkają górale. Nakład pisma jest zmienny (19 - 25 tys. egz.) - zależy on m.in. od sezonu turystycznego, kontrolowany jest przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. Po Tygodnik Podhalański sięga każdego roku wiele tysięcy turystów, przyjeżdżających pod Giewont.

Redaktorem Naczelnym jest Paweł Pełka, wydawcą pisma Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze Sp. z o. o., w której większość udziałów mają dziennikarze. Prezesem spółki i równocześnie większościowym udziałowcem jest Józef Jerzy Jurecki, absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, stypendysta Fundacji German Marshall Fund.

Tygodnik Podhalański ma cztery redakcje - w Zakopanem, Nowym Targu, Chicago i Toronto. W piśmie pracuje 11 dziennikarzy. Tygodnik dysponuje też ok. 80 współpracownikami.

Pierwszy numer Tygodnika Podhalańskiego ukazał się w grudniu 1989 roku. Była to inicjatywa osób związanych z wydawanym przez kilka lat w podziemiu Biuletynem Podhalańskim. Uznali oni istnienie niezależnej gazety za jedną z głównych potrzeb rodzącej się lokalnej demokracji.

Od 1995 roku pismo dostępne jest w sieci Internet. Nasza strona internetowa ma przeszło 3 milion odsłon i 400 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. Oprócz aktualnych tekstów 24 godziny na dobę, znajdziecie u nas fotoreportaże, filmy, sondy na wszystkie tematy związane z Podhalem.

Po raz pierwszy Tygodnik Podhalański został nagrodzony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej za najlepsze polskie pismo lokalne w 1996 roku. Ten sukces powtórzyliśmy w roku 2000. Dziennikarze "TP" byli też laureatami wielu indywidualnych nagród. Wydawca i dziennikarz Józef Jerzy Jurecki jest laureatem nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa w 2003 roku. Tego samego roku odebrał także pierwszą w historii nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego przyznawaną przez Rady Etyki Mediów. W 2012 roku został "Dziennikarzem Roku" w plebiscycie organizowanym przez miesięcznik Press.