Dom Muzealny Ornak – Zakolove – Nowoczesne Centrum Informacji na Podhalu
Ładowanie
  • Zdjęcia
  • Mapa
Opis

Znajdują się Państwo w bardzo specyficznym miejscu. To muzeum, którego zwiedzanie dokonuje się poprzez pełen kontakt zwiedzającego z obiektem. Eksponaty nie są tu – jak gdzie indziej – oglądane z dystansu, lecz używane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. I tak łóżko służy zwiedzającemu do leżenia, krzesło siedzenia, a stara lampa oświetla pokój, zaś dom cały – służy po prostu do mieszkania.

Wszystkie zgromadzone eksponaty – meble, obrazy, zdjęcia – są (za wyjątkiem takich elementów wyposażenia jak pościel, narzuty, zasłony) autentyczne. Zostały wykonane w okresie pomiędzy ostatnią dekadą XIX w. a drugą dekadą XX w.

***

Dominującym stylem reprezentowanym w Ornaku jest styl zakopiański (Witkiewiczowski) stworzony przez Stanisława Witkiewicza (ojca) jako narodowy styl polski. Przede wszystkim sam dom – jego architektura – stanowi typowy owego stylu przykład.

Podobnie jest z meblami znajdującymi się w pokojach południowych (sypialnie sasankowa i szafranowa) i środkowych (werandowy i kominowy).

W sypialni południowo wschodniej (od strony ulicy Grunwaldzkiej, z widokiem na góry – pokój sasankowy) znajdują się łóżka pochodzące z willi „Atma” (teraz mieści sie tam muzeum Karola Szymanowskiego), zrobione w latach 1910 – 1920 przez Jana Walczaka, ówczesnego właściciela „Atmy”. Tu też stoi wyjątkowo piękny, o oryginalnej konstrukcji, okrągły stolik jesionowy z czterema krzesłami wykonany w słynnej Szkole Przemysłu Drzewnego (poprzedniczce obecnej szkoły plastycznej im. Kenara) przez Antoniego Szczerbę.

W sypialni południowo zachodniej (pokój szafranowy) z kolei stoją klasycznie witkiewiczowskie łóżka, (charakterystyczna jest zarówno konstrukcja szczytów, jak i zdobnictwo – ornamenty o motywach roślinnych, szczególnie „leluji” (lilji). Wykonawca, tych łóżek nie jest znany. Powstały najprawdopodobniej również na przełomie pierwszej i drugiej dekady zeszłego wieku. Koniecznie też zwrócić trzeba tu uwagę na wyjątkowo piękną, toaletkę (wykonaną najprawdopodobniej w latach 20-tych XX w) z lustrem, bogato zdobioną zarówno motywami roślinnymi (leluja, dziewięćsił, jak i geometrycznymi (gwiazda gotycka). Zwraca uwagę jej niezwykła konstrukcja (prostokątny blat podparty w trzech narożnikach z kolejnym typowym dla stylu zakopiańskiego motywem promieni słonecznych).

W pokoju północno zachodnim – złotogłowym – (z widokiem na ogród) znajduje się natomiast kompletna sypialnia secesyjna. Meble, oklejone fornirem orzechowym, powstały najprawdopodobniej we wczesnym okresie secesji. Bogate, oparte na motywach roślinnych zdobnictwo jest bardzo reprezentatywne dla tego stylu, ale konstrukcja mebli jest charakterystyczna dla wcześniejszego okresu. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się tu toaletę z zachowaną oryginalną taflą lustra ozdobioną niezwykłym szlifem.

Bardzo ciekawe, choć o niejasnym pochodzeniu, są stolik i wyściełana skórą kanapa znajdujące się w pokoju północno wschodnim – litworowym – (z widokiem na ul. Grunwaldzką). Zapewne wykonano je również w pierwszych latach XX wieku (lub nieco wcześniej). Niektóre elementy snycerskie (rzeźbienia ozdobne) wskazywać by mogły na pokrewieństwo ze stylem zakopiańskim (n.p. rozety-gwiazdy), ale konstrukcja i kształty mebli (choć o bardzo dużych walorach estetycznych) tego nie potwierdzają. Łóżka i szafki nocne znajdujące się w tym pokoju reprezentują typowy dla czasu poprzedzającego pojawienie się secesji styl, który można by określić mianem klasycystycznego.

Natomiast wyposażenie pokoi werandowego i kominowego jest znów typowo zakopiańskie. Kredens, stół, zegar – to meble pochodzące z katalogu Wojciecha Brzegi – niezwykle zasłużonego dla stylu zakopiańskiego artysty, współpracownika Stanisława Witkiewicza, wykonane we wczesnym okresie stylu zakopiańskiego (1905-1915).

***

We wszystkich pokojach sypialnych i w werandowym znajdują się czynne piece. Szczególnie godne uwagi są piece kaflowe (północne pokoje). Piec w pokoju wschodnim zbudowany jest z oryginalnych (zawsze się tu znajdujących) kafli, a dwa pozostałe wykonano z wiernych kopii starych kafli. Projektował te kafle sam Witkiewicz, a wykonywał zakład Niedźwiedzkiego w Krakowie (stąd znajdujące się na koronie pieca podobizny leżących niedźwiedzi).

***

Warto zwrócić uwagę na oryginalne wiszące lampy naftowe. Większość z nich oświetlała te pokoje jeszcze zanim w tej okolicy zaczął płynąć prąd. Składają się z mosiężnego, lub porcelanowego zbiornika na naftę, na górze którego zamocowany jest palnik z knotem i pokrętłem do regulacji wysokości płomienia. W miejscu żarówki pierwotnie znajdowało się t.zw. szkło, czyli szklany kominek wymuszający ciąg powietrza w okół palnika. Nad nim jest klosz (zwany dawniej „umbrą” - umbra, po łacinie cień). Wszystko razem, za pośrednictwem trzech ozdobnych ramion i łańcuchów przymocowane jest (poprzez system ruchomych rolek znajdujących się pod sufitem) do ozdobnej przeciwwagi. Ten skomplikowany system umożliwiał ściąganie lampy w dół w celu jej zgaszenia, lub zapalenia. Całość jest bardzo ciężka – może ważyć nawet powyżej 20 kg. Wszystkie te lampy zostały tak przerobione, by nie zniszczyć ich pierwotnej funkcji i móc powrócić do oryginalnego działania.