Adidas – Zakolove – Nowoczesne Centrum Informacji na Podhalu
Ładowanie
  • Zdjęcia
  • Mapa
Opis

ADIDAS jest niemiecką firmą produkującą obuwie i odzież sportową, założona w 1949 roku przez braci Adolfa i Rudolfa Dasslerów.
Kain i Abel. Remus i Romulus. Adidas i Puma. Mało kto dziś pamięta, że dwie z najbardziej znanych i rywalizujących ze sobą marek sportowych założyli rodzeni bracia po furiackiej kłótni. Ich spór podzielił nie tylko rodzinę, ale też miasto, w którym mieszkali. Adolf (Adi) Dassler, ten kulturalny i opanowany człowiek projektował i wykonywał buty. Miasteczko od czasów średniowiecza było znane jako centrum solidnej produkcji rzemieślniczej, najpierw tekstyliów, a później butów i kapci. Podstawy zawodu przekazał braciom ich ojciec, szewc. Wyposażenie warsztatu zdobyli zaś za bezcen W 1920 r. Adi zaprojektował swój pierwszy but – skrzyżował kapeć z ówczesnym butem do gry w piłkę nożną. Pomysł okazał się genialny, nowe buty były nie tylko trwałe, ale i znacznie lżejsze i wygodniejsze niż dotychczas.

Nazwa firmy pochodzi od zdrobnienia imienia (Adi) i trzech pierwszych liter nazwiska (Das) założyciela firmy, Adolfa Dasslera.
Istniejąca od ponad 80 lat firma Adidas jest światowej sławy producentem obuwia i odzieży sportowej. W bogatym asortymencie posiada produkty najwyższej jakości zaprojektowane specjalnie dla osób profesjonalnie zajmujących się sportem. Firma dorobiła się już rozpoznawalnych i cenionych marek: Adidas, Reebok, Rockport, TaylorMade-adidas Golf.
Logo firmy (trzy paski) nawiązuje do wzmocnienia buta z trzech wąskich skórzanych pasków. Właśnie w takich butach, z potrójnym wzmocnieniem, Franz Beckenbauer sięgał po tytuł mistrzów świata zdobytego przez RFN w 1974 roku.
Obecnie firma Adidas sponsoruje wielu sławnych sportowców takich jak: Jo-Wilfried Tsonga, Ana Ivanovic, Novak Djokovic, Jerzy Janowicz, Andy Murray, Arturo Gatti oraz Justin Rose, a także mnóstwo klubów piłkarskich.